המחיר של לא לדעת

לאן הפנסיה שלכם הולכת?

תתכוננו לפוסט שמכיל לא מעט הכללות. לא טוב להכליל, אבל לפעמים, אם לא מכלילים, לא אומרים שום דבר מעניין. אם אתם לא מזדהים עם הנאמר, תתעלמו, תתרכזו בפואנטה. נשבע שיש כזו.

לפני חודש הוזמנתי להרצות בכנס של חברת טלדור.

הייתי עוף מוזר. כל המרצים האחרים דיברו על נושאים מקצועיים, ואני חריג, כי לא באתי לדבר על מערכות ERP וכו׳, אלא על השקעות. יעני אני על תקן ״המופע האמנותי״. עליתי להרצות, נראה היה שהקהל נהנה, ואז ניגשו אלי ואמרו לי ״אוקיי, אנחנו רוצים שתגיע להרצות גם בכנס השנתי שלנו״.

פאסט פורוורד חודש אחרי – אתמול נערך הכנס השנתי. הגעתי למלון עלמא בזיכרון יעקב בחמש, עולה להרצות בשש. אחרי יש ארוחת ערב, ואחרי זה עולה המנטליסט נמרוד הראל.

כותרת ההרצאה היתה ״השקעות בתקופות אי ודאות״. שם גנרי כזה, כי זה מה שקהל אוהב.

פתחתי את ההרצאה ב״שמעו, כשנתתי להרצאה את השם זה הצחיק אותי ממש, כי – ׳השקעות בתקופות אי ודאות׳ – מתי היו השקעות בתקופות של וודאות? השקעות זה משהו שעושים למרות שהעתיד (ובוודאי שהטווח הקצר) לא ידוע״.

בקיצור, אני כרגיל מתחיל בשבירת קרח. רבע שעה לתוך ההרצאה, הקהל כבר זורם, ואז אני שואל ״מי בקהל יודע בוודאות שהוא לא במסלול כללי בפנסיה/השתלמות?״.

אני שואל את השאלה הזו כי השאלה ״מי בקהל יודע בוודאות שהוא לא במסלול כללי?״ מסגירה המון.
מי שלא יודע אם הוא במסלול כללי או לא, כנראה לא יודע בכלל במה הפנסיה שלו מושקעת. ומנסיוני, מי שלא יודע במה הפנסיה שלו מושקעת, גם לא יודע איך צריך לנהוג בזה.

בואו שניה נסביר:

אתם עובדים במקום עבודה. למקום העבודה יש סוכן. ואז יש איזה יום שמודיעים לכם שאתם צריכים להיפגש איתו כדי שיעשה לכם את הפנסיה והסוציאליות וכו׳.

אתם נכנסים לחדר, הסוכן מחכה שם עם כל מיני ניירת, ולרוב האנשים מה שעובר בראש זה ״איפה אני צריך לחתום כדי שיתנו לי ללכת?״

מה לעשות, זה לא כיף לרוב האנשים.

בקיצור, הסוכן עושה התאמת צרכים. אם אתם יודעים את החומר אתם כבר מנווטים אותו למסלול ההשקעה הרצוי, אבל אם לעומת זאת הוא מזהה שאתם לא מבינים כלום הוא חורץ את גורלכם, ושם אתכם במסלול כללי. ואגב, בצדק כנראה.

שו? מסלול כללי?

מסלול פנסיה כללי – מה הנזק?

בפנסיה יש מסלולי השקעה, מנייתי, אג״ח כזה, אג״ח אחר, שקלי, וגם – כללי.

מסלול כללי הוא מיש מש של כל מיני דברים: מניות, אג״חים, וכו׳. ארוחת טעימות. יעני מסלול עם סיכון נמוך יותר ממנייתי, אבל גבוה יותר מאג״ח ממשלתי קצר נניח. סיכון בינוני = תשואה בינונית.

אז אם ממסלול מנייתי אנחנו מצפים להשיג 8% תשואה שנתית ממוצעת (מספר להמחשה) אז במסלול כללי תצפו ל 5.5% תשואה ממוצעת.

פנסיה זה לעשרות שנים, ולאורך עשרות שנים, ובמיוחד כשמדובר בהפקדות חודשיות עקביות, שוק המניות פחות או יותר מבטיח לכם תשואה אגרסיבית יפה. אם יש לכם 20 שנה +-, ייתכן וראוי לשקול מסלול מנייתי.

אבל כאמור, כשהסוכן מבין שאין לכם מושג הוא דוחף אתכם לכללי. למה? כי:

  1. הוא לא רוצה לדפוק לכם את העתיד ולשים אתכם במסלול סולידי שלא ייתן לכם תשואה.
  2. הוא יודע שאתם לא תהיו מסוגלים להתמודד רגשית עם התנודתיות של מסלול מנייתי, ואז תבואו אליו בטענות – ״למה הכנסת אותי???״.


אז הוא בוחר במקום ״טוב״ באמצע. ככה הוא מכוסה. והוא צודק אגב. זו לא אחריותו לחנך אתכם.

אבל במקרים רבים יש בזה נזק. מסלול כללי, במיוחד לצעירים שיש להם עוד עשרות שנים, זה לא אידיאלי.

בואו נעשה סימולציה:

נניח שהשכר ברוטו שלכם הוא 20 אלף לאורך כל הקריירה. זה אומר פחות או יותר 5000 ש״ח בחודש סוציאליות (פנסיה/השתלמות/פיצויים). בואו נניח 35 שנות חיסכון.

מסלול מנייתי (8% תשואה): צברתם 10.7 מיליון בפרישה.

מסלול כללי (5.5% תשואה): צברתם 6.2 מיליון בפרישה.

מסלול כללי חותך לכם 40% בערך.


כדאי שתדעו אם אתם שם.

זה לא שאני אומר שכל אחד צריך להיות במסלול מנייתי. אני אומר שכדאי שתדעו את ההבדלים, ותקבלו החלטה. ולכן השאלה ״מי יודע שהוא לא במסלול כללי״ היא קריטית. אתם חייבים לעשות תכניות ולקבל החלטות, אחרת יש סיכוי שמישהו גוזר את גורלכם.

עכשיו יש מי שיגיד: ״מסלול מנייתי הוא מאוד תנודתי, וזה מסוכן!״

זה מסוכן במצב יחיד: אתם קרובים לפרישה, אין לכם כסף אחר להסתמך עליו, וגם אתם לא יודעים מה אתם עושים. אבל בינינו, יש סיכוי טוב שבפרישה יהיו לכם עוד מקורות הכנסה, אולי נדל״ן, אולי משהו אחר, ויכול גם להיות שכספי הפנסיה יהוו חלק קטן יותר מההון שלכם ממה שהם מהווים היום. כפי שאתם יודעים, גם כשהשוק נופל בעשרות אחוזים, הוא מתאושש תוך מספר מועט של שנים, וההתאוששות אפילו מהירה יותר בתיק שלכם אם אתם מבצעים הפקדות חודשיות.

לא אומר לכם מה לעשות, רק מציע רעיון.

5 2 votes
דירוג הכתבה
Subscribe
Notify of
1 תגובה
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
כל התגובות
Avi Stern
1 year ago

מילים

מן הפודקאסט

No data was found

מן החנות

כתבות נוספות